Najkrócej mówiąc: wszelkie próby naruszania godności kobiet poprzez ingerencję w ich intymność, kontrolę seksualności, uwłaczanie ich kobiecości, czy ograniczanie swobody należy tępić jako dyskryminację.

Starotestamentowa obsesja związana z dziewictwem kobiet, które w jakiś niepojęty sposób ma być sprawą honorową dla ojca czy rodziny młodej kobiety, nie skończyła się wraz z wiekami mrocznymi, czy dawnymi. Rozwijając dyskryminujący kult dziewictwa chrześcijaństwo przeniosło tę obsesję we współczesność, a po drodze dołączyły do tego inne religie patriarchalne.

Pomysł, że mężczyzna może kontrolować kobiecą seksualność, spowodował, że w europejskim średniowieczu królewska panna młoda była sprawdzana przed nocą poślubną, aby upewnić się, że jest virgo intacta – dziewicą z nienaruszoną błoną w przedsionku pochwy. „Błona dziewicza to błona, która nie jest całkowicie pozbawiona krwi” — napisała XVII-wieczna nadworna położna Louise Bourgeois. „Pośrodku ma mały otwór, przez który wypróżnia się miesiączka. To załamuje się podczas pierwszej kopulacji, co powoduje pewien ból i wytryskuje jakaś ilość krwi; co jest ewidentnym znakiem dziewictwa”. Kurioza tego typu kwitną na żyznym gruncie religijnej ciemnoty. Ta ciemnota nie skończyła się wraz ze średniowieczem.

W 1979 r. rząd brytyjski przeprowadził badanie na 35-letniej Hindusce, która przyjechała do Londynu, aby wyjść za mąż. Ponoć trzeba było się upewnić, „czy rzeczywiście jest bona fide dziewicą”. Dziennikarze The Guardian ujawnili później, że urzędnicy imigracyjni poddali takim testom ponad 80 kobiet w latach 1976-1979. Władze egipskie prześladowały uczestniczki protestów podczas Arabskiej Wiosny w 2011 roku pod pretekstem kontroli dziewictwa. Do lipca tego roku wojsko indonezyjskie regularnie dokonywało takich ocen nie tylko wśród rekrutowanych kobiet, ale także narzeczonych swoich żołnierzy.

Obecnie ta idiotyczna praktyka utrzymuje się wśród niektórych społeczności muzułmańskich w Europie, Azji i Afryce, znają ją europejscy Romowie oraz niektóre ortodoksyjne społeczności żydowskie i chrześcijańsko-fundamentalistyczne w Stanach Zjednoczonych. Niedawno amerykański raper T.I. przyznał, że zabierał córkę na „coroczne wizyty u ginekologa, aby sprawdzić jej błonę dziewiczą. Dzięki temu mogę powiedzieć – ogłosił – że na jej osiemnaste urodziny jej błona dziewicza jest nadal nienaruszona”. Gdy sprawa stała się głośna dodał, że nigdy nie był w gabinecie podczas testu oraz że „nigdy nie było z jej strony sprzeciwu”. Jego córka Deyjah Harris powiedziała jednak, że czuła, że ​​„nie może odmówić”.

W Polsce nie musi być inaczej. Ja sam miałem doniesienie od dwudziestoletniej znajomej z FB, którą matka chciała zmusić do pójścia na test dziewictwa w dzień po jej uczestnictwie w koncercie grupy rockowej. Rodzina jest skrajnie katolicka.

Utrudnieniem w zwalczaniu tego typu tradycji dyskryminujących i uwłaczających godności kobiet jest fakt, że są ona zazwyczaj motywowane religijnie i pojawiają się wśród mniejszości religijnych, których folklor jest w jakiś sposób szczególnie chroniony, tak jakby dyskryminacja religijna mogła być tolerowana jako część folklorystycznego wystroju kulturowego. Osoby czerpiące zyski z testów dziewictwa i operacji odbudowywania błony podjęli także próbę przedstawienia tych zabiegów w kategoriach operacji upiększających, takich jak powiększanie ust czy policzków.

Testy dziewictwa są nie tylko poniżające — są również bezużyteczne. Światowa Organizacja Zdrowia mówi jasno: „Testowanie dziewictwa nie ma żadnej naukowej wartości ani nie ma dla niego żadnych klinicznych wskazań”. To samo dotyczy operacji odbudowy błony dziewiczej,
A jednak operacje kosmetyczne są trudne do zakazania, jeśli istnieje na nie popyt. Lekarze, którzy reklamują procedurę – lub bronią jej przeprowadzenia – używają fałszywie feministycznego języka wyboru i upodmiotowienia. Wiele kobiet proszących o hymenoplastykę robi to z obawy o swoje życie. W 2002 roku 16-letnia Heshu Jones z kurdyjskiej społeczności zachodniego Londynu została zamordowana przez swojego ojca po tym, jak rzekomo nie zdała testu na dziewictwo. Jej ojciec poderżnął jej gardło.

0 Shares:
Spróbuj udzielić swojej racjonalnej odpowiedzi na to pytanie.
Pamiętaj, że Twój komentarz może trafić do książki, więc przemyśl odpowiedź i podpisz się.
Dodaj komentarz
You May Also Like