Najprościej mówiąc: Dziewictwo Maryi jest elementem kultu religijnego tworzonego i uzupełnianego przez Kościół katolicki przez stulecia. W racjonalny sposób nie da się go wyjaśnić. Ten przesąd wynika bardziej z kulturowych uwarunkowań panujących w czasie tworzenia się kultu maryjnego i całej religii chrześcijańskiej, odzwierciedla stosunek mężczyzn do kobiet, pozycję społeczną kobiet itd, nie zaś stan faktyczny.

W zrozumieniu tego skomplikowanego dogmatu pomóc może zadanie kilku praktycznych i zdroworozsądkowych pytań.

1. Czymże w zasadzie jest dziewictwo? Czy jest to stan fizyczny związany z istnieniem nienaruszonej błony dziewiczej, czy jest to stan psychiczny, czy też opinia środowiska, która uznaje jednych za dziewice, innych nie?

2. Czy to możliwe, że Maryja zaszła w ciążę, będąc dziewicą?

3. Kiedy kobieta przestaje być dziewicą? Seks można uprawiać na wiele sposobów – stosunek dopochwowy jest tylko jedną z form seksualnego zbliżenia. Kochanek może penetrować kochankę palcem, kochankowie mogą odbyć zbliżenie analne, oralne, mogą się pieścić i doprowadzać do szczytowania ustami. Czy więc dziewicą jest dziewczyna, która nie współżyła dopochwowo, ale uprawiała inne formy seksu, oralną, analną czy petting? Czy dziewicą będzie dziewczyna, która odbyła stosunek dopochwowy przy którym nie doszło do zerwania błony dziewiczej?

4. Skąd się bierze nacisk na dziewictwo Maryi?

5. Czy dziewictwo jest obecne  innych kultach?

Samo dziewictwo jest bardziej terminem kulturowym niż medycznym. Z pewnością nacisk kładziony w religii na “dziewictwo Maryi” jest pokłosiem męskiego stosunku do seksualności kobiet. Maryja nie mogła urodzić jako dziewica, jeśli przez dziewictwo rozumiemy stan, w którym kobieta nie odbyła jeszcze stosunku płciowego, choć taki stosunek może się odbyć bez zrywania błony dziewiczej.

 

0 Shares:
Spróbuj udzielić swojej racjonalnej odpowiedzi na to pytanie.
Pamiętaj, że Twój komentarz może trafić do książki, więc przemyśl odpowiedź i podpisz się.
Dodaj komentarz
You May Also Like